header

قرارداد کار کمتر از یکسال ممنوع شد

یک مقام مسئول کارگری از ابلاغیه جدید وزارت کار درباره ساماندهی قراردادهای کار خبر داد و گفت: امضای قرارداد در کارگاه‌های با ماهیت دائم، کمتر از یکسال ممنوع شد.

روند معاينات نزاع و مصدومان حوادث رانندگي در ادارات پزشكي قانوني

مراجعين نزاع و مصدومان حوادث رانندگي همواره بخش قابل توجهي از معاينات باليني سازمان پزشكي قانوني كشور را به خود اختصاص مي دهند به نحوي كه به طور ميانگين بيش از 30 درصد از كل معاينات سازمان در هر سال مربوط به مراجعين نزاع و  15 تا 16 درصد مربوط به مصدومان حوادث رانندگي است.

نظریه های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

شماره۲۹۰۲/۹۳/۷             ۲۰/۱۱/۱۳۹۳


۳۱۴

شماره پرونده ۱۵۹۱ ـ ۱/۱۸۶ ـ ۹۳

سؤال:

نظر به اینکه ماده واحده لایحه قانون راجع به رفع تجاوز و جبران خسارات وارده به املاک مصوب ۲۷/۹/۱۳۵۸ قانون خاص و مقدم بر تصویب ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی (قانون عام) می‌باشد، خواهشمند است اعلام نمایید، آیا با وجود ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، ماده واحده مصوب ۲۷/۸/۱۳۵۸ لازم الاجرا می باشد یا خیر؟

شناسايي رانندگان پرخطر با راه اندازي سامانه جامع حوادث رانندگي

بانک اطلاعات حوادث رانندگي به منظور  ساماندهي موثر بيمه شخص ثالث بصورت آنلاين ايجاد مي شود.

به گزارش روابط عمومي صندوق تامين خسارتهاي بدني کشور ، علي جباري مديرعامل اين صندوق با اعلام اين خبر گفت: پيرو برگزاري جلسه مشترک کارگروه اصلاح قانون بيمه شخص ثالث پيشنهاد شد تا "سامانه جامع آنلاين حوادث کشور به منظور تجميع داده هاي مربوط به حوادث رانندگي ايجاد شود"

شماره پرونده 1312 – 1/168 – 93

سؤال

اگر در اجرای مقررات جدید قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 بازپرس عقیده به قرار تأمین کیفری از نوع وثیقه و دادستان عقیده به بازداشت موقت داشته باشد و پرونده جهت حل اختلاف به دادگاه ارسال شود ، آیا دادگاه می تواند با اعلام اینکه قرارکفالت متناسب است ، حل اختلاف نماید .

شماره پرونده 1584 – 1/186 – 93

سوال

در پروندهایی که محکوم علیه آن به علت تعدد جرم محکوم به تحمل بیش از یک فقره حبس گردیده و طبق ماده 134 قانون مجازات اسلامی 1392 باید یکی از مجازاتها ( مجازات اشد) را تحمل نماید ، چنانچه مجازات اشد محکوم علیه مشمول عفو قرار گیرد ، آیا باید محکوم آزاد شود یا اینکه مجازات اشد بعدی در مورد وی به اجرا گذاشته شود ؟

شماره پرونده 1622 – 16/9 – 93

سئوال

رسیدگی به بزه موضوع ماده 54 قانون حمایت خانواده 1391 که مستلزم مجازات جزای نقدی درجه 8  است ، با دادگاه خانواده است یا در اجرای ماده 9 قانون شورای حل اختلاف ، با شورای مذکور است ؟ بطور کلی جرایم مندرج در قانون حمایت خانواده در دادگاه خانواده رسیدگی می شوند یا با توجه به میزان مجازات ، باید در دادگاه جزایی عمومی یا شورای حل اختلاف رسیدگی شوند ؟

آيين‌نامه حقوق مسافر ابلاغ شد

آيين‌نامه حقوق مسافر به شركت هاي هواپيمايي ابلاغ و ظرف دو هفته آينده اجرايي خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري، آيين‌نامه حقوق مسافر در پروازهاي داخلي روز گذشته براي اجراي آزمايشي به مدت 6 ماه ابلاغ شد.

اين آئين نامه پس از طرح و تصويب در شوراي عالي هواپيمايي و تاكيد مقام عالي وزارت روز گذشته ابلاغ و شركت هاي هواپيمايي موظف شدند حداكثر ظرف مدت دو هفته آن را اجرايي كنند.

تنظیم اقرارنامه در دفاتر ثبت، باعث سلب مالکیت از مالک اولیه نمی‌شود

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران یزد:تنظیم اقرارنامه در دفاتر ثبت، باعث سلب مالکیت از مالک اولیه نمی‌شود

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان یزد گفت: نحوه پرداخت ذمه در اقرارنامه لازم الاجراست و نیازی به مراجعه به محاکم قضایی برای دریافت وجه یا ذمه نیست به عبارتی فرد با حضور در دفا‌تر اسناد رسمی و صدور اجرائیه حق خود را دریافت می‌کند.

تعرفه حق بیمه ثابت ماند - آغاز ارایه الحاقیه مجانی شخص ثالث از امروز ( 1394,1,16 )

تهران - ایرنا - رئیس کل بیمه مرکزی از ثابت ماندن تعرفه حق بیمه شخص ثالث در سال جاری خبر داد و گفت: دارندگان وسایل نقلیه می توانند از روز جاری(یکشنبه) برای دریافت الحاقیه مجانی شخص ثالث به شرکت های بیمه مراجعه کنند.

تعرفه حق بیمه ثابت ماند/ آغاز ارایه الحاقیه مجانی شخص ثالث از امروز

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدابراهیم عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با وجود افزایش مبلغ دیه به میزان 10 درصد در سال 94 توسط رئیس قوه قضائیه، هماهنگی هایی با دولت و وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین سندیکای بیمه گران برای تثبیت نرخ بیمه نامه ها توسط بیمه مرکزی انجام شد.

footer