‌تأمين دليل

تعریف تأمین دلیل

در مواردي‌كه اشخاص ذي‌نفع احتمال دهند كه درآينده استفاده از دلايل و مدارك دعواي آنان ازقبيل تحقيق محلي و كسب اطلاع از‌مطلعين و استعلام نظر كارشناسان يا دفاتر تجاري يا استفاده از قرائن و امارات موجود در محل و يا دلايلي كه نزد طرف دعوا يا ديگري است، متعذر يا‌متعسر خواهد شد، مي‌توانند درخواست تأمين آنها را بنمايند ، مقصود از تأمين در اين موارد فقط ملاحظه و صورت‌برداري از اين‌گونه دلايل است ، درخواست تأمين دليل ممكن است درهنگام دادرسي و يا قبل از اقامه دعوا باشد .

مرجع درخواست تأمین دلیل

رسیدگی به درخواست تأمین دلیل در صلاحیت شورای حل اختلاف بوده و رسیدگی به تأمین دلیل در شورای حل اختلاف ، منوط به تقدیم دادخواست تأمین دلیل و پرداخت هزینه مربوطه می باشد و معمولاً تأمین دلیل توسط شورای حل اختلافی انجام می شود که موضوع تأمین دلیل در حوزه قضایی آن وجود دارد .

شرایط درخواست تأمین دلیل

درخواست تأمين دليل بايد حاوي نكات زيرباشد:
1 – مشخصات درخواست‌كننده و طرف مقابل او .
2 – موضوع دعوايي كه براي اثبات آن درخواست تأمين دليل مي‌شود .
3 – اوضاع و احوالي كه موجب درخواست تأمين دليل شده است .
‌طرف مقابل براي تأمين دليل احضار مي‌گردد ولي عدم حضور او مانع از تأمين دليل نيست. در اموري كه فوريت داشته باشد‌ بدون احضار طرف مقابل ، اقدام به‌تأمين دليل مي‌ شود و در صورتي كه تعيين طرف مقابل براي درخواست‌كننده تأمين دليل ممكن نباشد،‌درخواست تأمين دليل بدون تعيين طرف پذيرفته وبه‌جريان گذاشته خواهدشد ،

ارزش تأمین دلیل

تأمين دليل براي حفظ آن است و تشخيص درجه ارزش آن در موارد استفاده ، با دادگاه یا شورای حل اختلافی است که در آن ، مورد استفاده قرار می گیرد .

چنانچه نیاز به تأمین دلیل دارید قبل از هر اقدامی می توانید با وکیل پایه یک دادگستری مشاوره نموده و یا برای پیگیری و انجام آن وکالت اعطا نمایید .

 

 

{jcomments off}

error:

شما در حال تماس با دفتر وکالت هستید برای بر قراری ارتباط بر روی 02166432184 کلیک کنید.