header

وکیل ، وکیل دادگستری ، وکیل پایه یک دادگستری

وب سایت وکیل

وكيل : كسي است كه به موجب عقد وكالت و از جانب موكل خود ، نايب انجام امري مي شود.

وكالت : معني لغوي وكالت ، تفويض و واگذار نمودن است و در اصطلاح حقوقي ، وكالت عقدي است كه به موجب آن يكي از طرفين ، طرف ديگر را براي انجام امري نايب (وکیل) خود مي نمايد .

موكل : كسي است كه به ديگري وكالت انجام امري را مي دهد.

مورد وكالت : امر و يا اموراتي است كه وكيل به موجب عقد ( قرارداد ) وكالت و به نيابت ( نمايندگي ) از طرف موكل خود مي بايست انجام دهد ، مورد وكالت بايد از اموراتي باشد كه خود موكل بتواند آنرا انجام دهد و مانع قانوني در اين زمينه وجود نداشته باشد ، و وكيل هم براي انجام آن امر اهليت قانوني داشته باشد .
تعهدات وكيل : هرگاه از تقصير وكيل خساراتي به موكل متوجه شود كه وكيل مسبب آن باشد ، مسئول خواهد بود ، وكيل مي بايست در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موكل را مراعات نموده و از اختيارات داده شده تجاوز نكند ، آنچه را به جاي موكل خود دريافت مي كند به او رد كند ، در صورتيكه براي انجام امري دو يا چند وكيل معين شده باشد هيچ نمي تواند بدون ديگري و يا ديگران در امري دخالت نمايد و اگر وكيل وكالت در توكيل نداشته باشد نمي تواند انجام امري را به ديگري واگذار كند .
تعهدات موكل : موكل بايد تمام تعهداتي را كه وكيل در حدود وكالت خود كرده است انجام دهد ، موكل بايد تمام مخارجي كه وكيل براي انجام وكالت نموده است را بدهد ، موكل بايد اجرت وكيل را بدهد مگر اينكه در عقد وكالت طور ديگري مقرر شده باشد .

وکیل در توکیل : وکیلی است که از طرف موکل خود اختیار تعیین وکیل دیگر را برای او داشته باشد .

وکالت بلاعزل : وکالتی است که وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد .
طرق انقضاي وكالت : با عزل موكل ، با استعفاي وكيل ، با فوت يا جنون موكل و يا وكيل .
طرق منفسخ شدن وكالت : با از بين رفتن متعلق وكالت ، با انجام مورد وكالت توسط خود موكل و با انجام عملي از سوي موكل كه منافي با وكالت وكيل باشد .
وكالت در دادگاهها : با توجه به اينكه اقامه دعوي حقوقي و يا كيفري نسبت به هر موضوعي معمولاً يكبار قابليت طرح را دارد مگر موضوعات و يا مواردي كه از اين قاعده مستثني هستند لذا كسب اطلاعات لازم از طريق مشاوره حقوقي و يا انتخاب وكيل دادگستري در اقامه دعوي و يا دفاع در قبال دعوي مطروحه مي تواند در حل مشكلات بوجود آمده مفيد باشد ، البته مشاوره با وكيل فقط مختص بروز مشكلات حقوقي نبوده و حتي قبل از اقدام به امري و پيش آمدن مشكلات ، مي توان با وكيل دادگستری مشاوره داشته و علاج واقعه را قبل از وقوع نمود .

وکیل دادگستری : وکیل دادگستری فردی است که به موجب قوانین، مجاز به انجام  وکالت در دادگستری نسبت به موکلینی که به او وکالت داده اند می باشد و این موضوع مانع از وکالت وکیل دادگستری در سایر مراجع یا ادارات نخواهد بود مگر اینکه استثناء شده باشد . اشخاصی که مجاز به انجام وکالت در دادگستری می باشند حسب مورد و با توجه به حدود صلاحیت انجام وکالت در پرونده ها ، به کارآموز وکالت (عضو کانون وکلا) ، وکیل پایه دو و وکیل پایه یک تقسیم می شوند .

وکیل و وکالت در دادگاهها : وکالت در دادگاهها و دادسرا ها توسط وکیل دادگستری انجام می شود ،وكيل دادگستری در کلیه مراحل رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری می تواند حضور داشته باشد و هر شخص می تواند با مراجعه به وكيل دادگستری در هر یک از مراحل اعم از دادسرا، دادگاه کیفری ، دادگاه حقوقی ، دادگاه خانواده ، اجرای احکام حقوقی ، اجرای احکام کیفری ، دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور ، به وکیل دادگستری وکالت اعطا نماید. با توجه به اينكه اقامه دعوي حقوقي و يا كيفري نسبت به هر موضوعي معمولاً يكبار قابليت طرح را دارد مگر موضوعات و يا مواردي كه از اين قاعده مستثني هستند لذا كسب اطلاعات لازم از طريق مشاوره حقوقي و يا اعطای وکالت به وكيل دادگستري در اقامه دعوي و يا دفاع در قبال دعوي مطروحه مي تواند در حل مشكلات بوجود آمده مفيد و یا مؤثر باشد .

اختیارات وکیل : وکالت در دادگاهها شامل تمام اختیارات راجع به امر دادرسی است جز آنچه را که موکل استثناء کرده یا توکیل در آن خلاف شرع باشد و یا قابل توکیل نباشد ، لیکن در امور زیر باید اختیارات وکیل در وکالت نامه تصریح شود :

وکالت راجع به اعتراض به رأی، تجدیدنظر ، فرجام خواهی و اعاده دادرسی . وکالت در مصالحه و سازش . وکالت در ادعای جعل یا انکار و تردید نسبت به سند طرف و استردادسند. وکالت در تعیین جاعل . وکالت در ارجاع دعوا به داوری و تعیین داور . وکالت در توکیل . وکالت در تعیین مصدق و کارشناس . وکالت در دعوای خسارت . وکالت در استرداد دادخواست یا دعوا . وکالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث . وکالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعوای ورود ثالث . وکالت در دعوای متقابل و دفاع در قبال آن . وکالت در ادعای اعسار. وکالت در قبول یا رد سوگند .

وکیل در دادرسی ، در صورتی حق درخواست صدور برگ اجرایی و تعقیب عملیات آن و أخذ محکوم به و وجوه ایداعی به نام موکل را خواهد داشت که در وکالت نامه تصریح شده باشد . سوگند ، شهادت ، اقرار ، لعان و ایلاء قابل توکیل نمی باشد .

وکالتنامه : فرم مخصوصی است که کانون وکلای دادگستری و یا مرکز امور مشاوران حقوقی در اختیار وکیل دادگستری عضو خود قرار می دهد که وکیل دادگستری جهت تنظیم قرارداد وکالت با موکل از آن استفاده نماید .

حق الوکاله وکیل : حق الوکاله وکیل حسب مورد ممکن است بر اساس تعرفه و یا با توافق بین وکیل و موکل تعیین گردد ، چنانچه خواهان در پرونده حقوقی وکیل داشته ، حق الوکاله وکیل بر اساس تعرفه قابل مطالبه می باشد .

تلفن مشاوره حقوقی وکیل برای تماس از تهران : ( تماس از طریق تلفن ثابت منزل و یا محل کار خود )

9092301323    و     9092301326
تلفن مشاوره حقوقی وکیل برای تماس از کلیه نقاط ایران : ( تماس از طریق تلفن ثابت منزل و یا محل کار خود بدون نیاز به گرفتن کد تهران )
9099070263   و     9099070262
آدرس دفتر وکالت وکیل دادگستری علی یاراحمدی : تهران - پایین تر از میدان توحید - ابتدای خیابان فرصت شیرازی - پلاک 170 - طبقه پنجم - واحد 19
تلفن : 66574157 - 021  و فکس : 66432184 - 021  و پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کلمات کلیدی : وکیل , وکیل حقوقی , وکالت , سایت وکیل , وکیل تهران , مشاوره با وکیل , وکیل پایه یک , وکیل پایه یک دادگستری

نكاتى در خصوص قانون شوراى حل اختلاف مصوب ١٣٩٤(قسمت دوازدهم- آخر- رسيدگى به تخلفات اعضاء و قضات شورا)

١- قضات شورا از حيث تخلفات و جرائم و آيين رسيدگى به آنها، مشمول مقررات رسيدگى به تخلفات انتظامى و جرائم قضات دادگاهها هستند و بنا بر اين به تخلفاتشان در دادسرا و دادگاههاى انتظامى قضات و به جرائم آنها در دادسراى كاركنان دولت (ماده ٢٥ ق ا د ك)و خسب مورد، دادگاههاى كيفرى تهران( ماده ٣٠٧ اصلاحى ق ا د ك) رسيدگى ميشود.

٢-براى رسيدگى به تخلفات اعضا و كاركنان شورا اعم از تمام وقت و پاره وقت، هيات رسيدگى به تخلفات مركب از يك نفر قاضى به انتخاب رييس كل دادگسترى استان، رييس شوراى حل اختلاف استان و مسوول حفاظت و اطلاعات دادگسترى استان، در مركز هر استان تشكيل ميشود.( ماده ٣٤)

٣- تخلفات اعضاء و كاركنان شورا به شرح ماده ٣٥ قانون(١٨ مورد) است.

٤- رسيدگى به تخلفات اعضاء و كاركنان شورا در هيات ماده ٣٤ ، صرفاً به درخواست رييس حوزه قضايي مربوطه است.

نكته: اين امر نانع از آن نيست كه چنانچه افراد و مراجعين شكايتى از اعضاء يا كاركنان شورا داشته باشند، مراتب را جهت طرح در هيات ماده ٣٤ به رييس حوزه قضايي اعلام نمايند.

٥-به جرائم اعضاء و كاركنان شورا( ارتشاء، جعل معنوى از طريق ثبت خلاف واقع اظهارات افراد در صورتجلسه، تهديد و توهين، بازداشت غير قانونى و......) مطابق مقررات عمومى و در دادسراهاى عمومى و انقلاب و دادگاههاى كيفرى رسيدگى ميشود.

٦- مجازاتهاى ادارى و انتظامى اعضاء و كاركنان شوراها به شرح ماده ٣٦ شورا است كه به تناسب نوع تخلف مقرر ميشود.

٧- آراء صادره از هيات ماده ٣٤ قانون در خصوص مجازاتهاى رديفهاى الف، ب ، پ موضوع ماده ٣٦، قطعى است و در خصوص ساير مجازاتها قابل اعتراض در هيات تجديد نظر ماده ٣٧ است.

نكته: هيات تجديد نظر در مركز امور شوراها تشكيل ميشود و در صورت ضرورت و به پيشنهاد رييس امور شوراها در مراكز استانها نيز تشكيل خواهد شد.

نكته: با اينكه قانون شوراها در اين خصوص ساكت است لكن با توجه به اصول كلى، حكم انتصاب هيچ عضوى از اعضاء شورا قابل لغو نيست مگر به حكم هيات رسيدگى به تخلفات موضوع ماده ٣٤. اين امر مانع از آن نيست كه هيات مزبور قرار تعليق عضويت هر عضو را تا زمان رسيدگى و صدور راى صادر نمايد.

پايان

دكتر عبدالعلى محمدى- استاديار دانشگاه

منبع : کانال تلگرام جناب آقای دکتر عبدالعلی محمدی

 

 

نكاتى در خصوص قانون شوراى حل اختلاف مصوب ١٣٩٤( قسمت يازدهم- ادامه آيين رسيدگى)

١٤-در صورتى كه در تنظيم يا نوشتن راى سهو قلم رخ بدهد مانند .......( ماده ٢٨)

نكته: احكام مربوط به اصلاح راى شورا عيناً همان است كه در ماده ٣٠٩ ق ا د م در خصوص اصلاح راى دادگاه آمده است.

نكته: منظور از عبارت" از قلم افتادن كلمه اى" آن است كه در انشاء يا تنظيم راى، صرفاً كلمه يا عبارتى از قلم افتاده باشد لكن شمول به موردى كه اظهار نظر نسبت به بخشى از خواسته از قلم افتاده باشد ندارد.

نكته: مناط صلاحيت شورا يا دادگاه در اصلاح راى، تقديم لايحه يا دادخواست تجديد نظر خواهى است. بنا بر اين به محض تقديم تجديد نظر خواهى، حتى قبل از ارسال پرونده به مرجع قضايي، شورا صلاخيت خود براى اصلاح راى را از دست خواهد داد، حتى اگر تجديد نظر خواهى به محض تقديم مسترد شود.

نكته:راى اصلاحى بايد مطابق مقررات ابلاغ شود. در هر مورد كه راى اصلاحى موثر در اجراء باشد( داراى اثر اجرايي باشد) شروع به اجراء آن مستلزم ابلاغ راى اصلاحى خواهد بود لكن اين امر مانع از شروع به اجراى آن بخش از راى كه قطعى و ابلاغ گرديده است نميباشد.

نكته: هرگاه اصلاح راى پس از صدور و ابلاغ اجراييه باشد، اصلاح راى عندالاقتضاء موجب اصلاح اجرايبه خواهد بود. در اين صورت شروع يا ادامه عمليات اجرايي مستلزم ابلاغ اجراييه اصلاحى خواهد بود.

١٥- شوراى حل اختلاف ميتواند علاوه بر رسيدگى به دلايل طرفين ميتواند تحقيق محلى، معاينه محلى، تامين دليل را نيز با ارجاع قاضى يا رييس شورا توسط يكى از اعضاء به عمل آورد.( ماده ٢٢)

نكته: آنچه در خصوص امكان تامين دليل گفته شده است، فراتر از موردى است كه خواسته، تامين دليل باشد. به نظر ميرسد كه منظور قانون، تامين دايل در اثناء دادرسى و براى حفظ دلايل باشد.

نكته: مقررات ق ا د م در خصوص قرارهاى معاينه و تحقيق محلى( مواد ٢٤٨ به بعد) در خصوص صدور و اجراى قرارهاى موصوف در شورا نيز حاكم است.

نكته: هر چند آنچه در ماده مرقوم گفته شده است اخص از اختيار و بلكه تكليفى است كه براى دادگاهها در ماده ١٩٩ پيش بينى شده است، لكن به نظر ميرسد كه حكم ماده ١٩٩ مرقوم در شورا نيز حاكم است.

١٦- اجراى احكام شوراها تابع مقررات اجراى احكام دادگاهها است.

نكته: اجراى مفاد گزارشهاى اصلاحى شورا، نياز به صدور اجراييه ندارد اما از ساير جهات، مشمول مقررات ق ا احكام است.

نكته: اجراى احكام شورا مشمول مقررات قانون نحوه اجراى محكوميتهاى مالى است.

دكتر عبدالعلى محمدى- استاديار دانشگاه

منبع : کانال تلگرام جناب آقای دکتر عبدالعلی محمدی

 

 

Copyright © 2015. All Rights Reserved

کلمات کلیدی : وکیل , وکیل حقوقی , وکالت , سایت وکیل , وکیل تهران , مشاوره با وکیل , وکیل پایه یک , دفتر وکالت , وکیل پایه یک دادگستری